کمپرسور اویل فری چیست؟

کمپرسور اویل فری (oil free) یا بدون روغن دستگاهی برای تولید هوا است که بدون استفاده از روغن به عنوان خنک کننده به تولید هوای فشرده می پردازد. در مدل های معمولی از روغن برای نرم کردن قطعات و کاهش سایش استفاده می کنند.

وجود روغن در داخل قطعات مختلف کمپرسور باعث می شود در هوای فشرده نهایی مقداری روغن وجود داشته باشد. این ناخالصی برای صنایع حساس مانند مواد غذایی و دندانپزشکی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

به همین دلیل نیز مدل های جدیدی از کمپرسور ها به بازار آمده اند که بدون روغن کار می کنند و بدین شکل محصول نهایی آن ها عاری از روغن است.

کمپـرسـور اویل فری، تـک اسکـرو با تکنـولـوژی پاشش مسـتقیم آب %100 OIL FREE :

 • نسـل جـدیـد واحـد هــوا ســاز اویـل فـری،  با تکنولوژی بالا و با طـراحی ایــزوتــرمال:

“گـروه مهندسی تـوربـو کمپـرسـور شـارو” جهت رفع نیاز صنایع غذایی – د ارویی اقدام به ساخت کمپرسورهای 100 درصد فاقد روغن (اویل فری) با همکاران علمی خود در اروپا و ساخت با ماشین آلات آلمانی نموده است.

 • این گروه 18 ماه گارانتی بی قید و شرط واحد هواساز (ایرند) تقدیم مصرف کنندگان میکند.
 • نسل جدید کمپرسور اویل فری فاقد گیبرکس جهت افزایش دور می باشد. لذا نگرانی نشت روغن از گیربکس کمپرسورهای اویل فری نسل قدیم به واحد هواساز وجود ندارد.
 • این کمپرسور ها به صورت کوپل مستقیم با نسبت درایو 1:1 طراحی می شود.
 • صدای دستگاه به علت کوپل مستقیم بودن و دور پایین نسل جدید کمپرسور اویل فری حداقل می باشد.
 • دارای حداکثر راندمان حرارتی به علت خنک کاری توسط آب و میل نمودن به تراکم ایزوترمال (دما ثابت) می باشد.
 • ارائه خدمات پس از فروش به تمام نقاط ایران.

چــرا کمپـرسـورهای تک اسکرو اویــل فــری OIL FREE شــارو کمپ:

 • هیچ گونه روغنی در کمپرسور اویل فری واتر اینجکشن موجود نمیباشد، ولی در کمپرسورهای دابل استیج روغن زیادی در محفظه گیربکس وجود دارد. به علت دور بالای اسکرو 25000 دور بر دقیقه (بیش از 400 دور بر ثانیه) و گرمای بالای دستگاه، احتمال خرابی زودرس مکانیکال سیل وجود دارد و روغن به محفظه هوا نشت (LEAK)کرده و با هوای خروجی مخلوط می گردد.

 • ماکزیمم دور کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن تا 3500 دور بر دقیقه می باشد. این مقدار در کمپرسورهای دابل استیج، استیج دوم تا 25000 دور بر دقیقه می رسد، که موجب اعمال بارهای دینامیکی و شعاعی بیشتر بر بیرینگ ها می گردد.
 • کمپرسور ها در تعادل کامل بار دینامیکی قرار دارند و به بیرینگها هیچ گونه بار محوری وارد نمی گردند.
 • دمای خروجی کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن، ماکزیمم به 60 درجه سانتی گراد می رسد و کاملا مشابه به نمودار ایزوترمال و ماکزیمم راندمان حرارتی می باشد، ولی در کمپرسورهای دابل استیج، دما به بیش از 200 درجه سانتی گراد میل نموده، و باعث خرابی زودهنگام قطعات مصرفی، اورینگها و آب بندها می گردد.
 • کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن در یک مرحله هوا را فشرده می کند، ولی در کمپرسور دابل استیج در دو مرحله فرایند انجام می گردد، در نتیجه نیازمند قطعات متحرک بیشتر می باشد.
 • کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن فاقد چرخ دنده تایمینگ هستند. این در خالی است که کمپرسورهای دابل استیج نسل قدیم دارای 5 تا 7 چرخ دنده می باشند. از این رو نیازمند روغن برای روغن کاری بوده و احتمال نشت روغن به قسمت هواساز وجود دارد.
 •  بیرینگ های کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن 7 عدد می باشد. این عدد در کمپرسورهای دابل استیج بیش از 15 عدد است، که هزینه تعمیرات و اورهال را افزایش می دهد، و به علت بالا بودن دور کمپرسور طول مفید بیرینگها کمتر است.
 •  آب بند ها و مکانیک سیل ها در کمپرسور اویل فری با تکونولوژی واتر اینجکشن 2 عدد می باشد. این عدد در کمپرسورهای دابل استیج بیش از 15 عدد می باشد.
 • اگر کمپرسورهای دو استیج مدت زمان زیادی استفاده نگردند، روکش تفلون روی اسکروها به مرور زمان بلند و پوسته پوسته می گردند. در نتیجه آسیب زیادی به واحد هواساز وارد می شود و در هنگام راه اندازی به دلیل از دست دادن لقی (Internal Clearance) افت فشار زیادی پیدا می کنند.

واحـد هــواســاز – اتصــالات و پایپینگ:

 تمام اتصالات – پایپینگ و واحد هواساز از آلیاژ استنلس استیل ساخته شده اند، که تضمین کننده عدم پوسیدگی (non-corrosion)، عدم آلودگی (non-pollution) و قابلیت اطمینان بالا (high reliability) می باشد.

مدار فرمان:

تمامی کنتاکتورها از برندهای معروف دنیاABB – Schneider – LS  جهت افزایش اطمینان و آرامش خاطر از کیفیت بر روی دستگاه نصب می گردد.

این شرکت با نصب درایو VSD ساخت کشورهای اروپایی(فلاند، ایتالیا و سوئد) تضمین کننده حداکثر صرفه جویی در مصرف برق و ذخیره انرژی تا 35%میباشد.

علاوه بر آن عدم جریان بالای راه اندازی مانند ستاره و مثلث، راه اندازی آرام و نرم، عدم اتلاف انرژی در حالت بی باری، کاهش صدای دستگاه ، افزایش عمر مفید دستگاه تا 2 برابر را نیز تضمین میکند.

فن سانترفیوژ:

 دارای سازه ای بسیار مستحکم تر از فن های  محوری (اکسیال). همراه با فشار استاتیکی بالاتر. بالانس دینامیکی بهتر و تضمین کننده عدم ارتعاش و نویز دستگاه. پره های این فن شامل آیرودینامیک بهتر می باشد، لذا در قبال دبی یکسان با فن های اکسیال دارای مصرف برق کمتر می باشد.

کمپرسور 100% اویل فری ، با 18 ماه گارانتی بدون قید و شرط واحد هواساز (ایرند) با آخرین تکنولوژی واتر اینجکشن.

جدول اطلاعات کمپرسور های اویل فری شارو کمپرسور